Yeni Mah. İnönü Bulvarı No: 161 DİDİM / AYDIN
tr

PELVİK MUAYENE

1.475
PELVİK MUAYENE

Pelvik Muayene

Jinekolojik muayene jinekoloji masasında yapılır. Muayene adet olunmadığı, gelmeden önce vajinal duş ve ilişkinin olmadığı dönemde idrar torbası boşaltılmış olarak yapılır. Ancak idrar kaçırma şikayeti varsa idrar torbası dolu olmalıdır.

Dış genital muayenesi

Gözlemle genital bölgede, akıntı kızarıklık, şişlik, siğil (kondilom), yara, kitleye bakılır. Elle bartolin bezleri kontrol edilir.

Spekulum muayenesi

Vajen ve serviks incelenir. Smear testi yapılır. Gerekli olursa vajinal fresh ve kültür alınır.

Bimanuel muayene (vajinal tuşe)

Spekulum çıkarıldıktan sonra elle rahim ve yumurtalıklara, kasık bölgesinde eğer varsa kitlelere bakılır.

Ultrason

Günümüzde ultrason özellikle jinekoloji ve obstetride tanı yöntemi yerine muayene aracı olarak kullanılmaktadır. Eğer hasta bakire değilse vajinal ultrason tercih edilir. Ultrasonda  yumurtalık kistleri rahim ve adneksial (kasık) kitleler değerlendirilir.

Muayene sonucunda değerlendirme yapılarak ilave tetikler veya doğrudan tedavi planı yapılır. Jinekoloğu kadın için özeldir.  Diğer insanlarla paylaşamadığı birçok şeyi doktoru ile rahatça paylaşabilmektedir. Bu yüzden sizi rahatsız eden her türlü probleminizi rahatça açıklayabilmeli ve istediğiniz soruları sorabilmelisiniz ki şikayetlerinizin çözümüne kolayca ulaşabilesiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Tedavi ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Tıkla Hemen Bizi Ara!