Yeni Mah. İnönü Bulvarı No: 161 DİDİM / AYDIN
tr

KÜRTAJ NASIL YAPILIR?

6.647
KÜRTAJ NASIL YAPILIR?

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj nasıl yapılır anlatmadan öcesin’de yapılması gerekenleri kısaca özetleyelim.

Kürtaj yapılabilmesi için öncelikle hastanın kürtajı yaptırmak istemesinden net olarak emin olması gerekmektedir. sonrasında kürtajın yasal olarak yapılması içi şartların uygun olduğundan emin olması gerekmektedir.

Kürtaj için son kararını vermiş ve  yasal şartları’da sağlAyan kürtaj olmak için kliniğimize gelen hastalarımız önce ultrasonografi ile muayene edilip kaç hafta gebe olduğu saptanır, hasta bize gelmeden önce başka bir yerde  ultrason ile muayene edilmediyse  gebe olup olmadığı teşhis edilir,  gebelik haftasının 10 haftadan küçük olduğuna ve kürtaj için gerekli olan şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir.

Hastalarımızın Gebelik sonlandırma işlemi muayene edildiği aynı günde yada hastamızın  istediği başka bir tarihte hastane yada özel klinik koşullarında yapılabilir. Hasta muayene geldiği aynı gün içinde kürtaj işlemini yaptırmak istiyorsa en az 5 – 6  saat aç ve susuz olması gerekmektedir. Kürtaj işlemi başka bir tarihte yapılacak ise  hasta kliniğimize yine aynı açlık ve susuzluk süresie dikkat ederek ve  ayarlayarak gelmelidir.

Kürtaj işlemi nde anestezi uzmanının uyguladığı anesteziye sedoanaljezi denmektedir ( sedoanaljezi büyük ameliyatlarda yapılan anesteziye göre çok daha hafif bir uyutma yöntemidir kısaca derin uykuya alma işlemidir ). Hasta derin uykuya alınır ve ağrı kesici yapılır bundan dolayı hastanın hiç ağrısı olmaz.

Hasta kürtaj işleminin gercekleşeceği  jinekolojik masaya uzanır. Hastayı uyutmak, ilaçlarının ve serumun verilmesi için damar yolu açılır. Anestezi uzmanı hastayı uyutduktan sonra hastada vajinal enfeksiyonlar oluşmaması için batikon ile  vajinal temizlik yapılır. Hastanın gebelik haftasını büyüklüğüne göre karme kanül secilir.  Karmen kanül denen ve tek kullanımlık olan kalem uzunluğunda (20cm) plastik boru rahim ağzında gecirilerek  rahim içine itilir. Karmen kanüllerin arka tarafıdaki açık ola kısma vakum basıncını oluşturak enjektör takılarak Opr.Dr. Mehmet Ozan YÜCEL tarafından kürtaj işleminiz başarılı bir şekilde yapılır. Vakumla yapılan kürtaj gebelik haftasına göre 3-5 dk sürmektedir. Hasta uyanmadan ultrason ile içerde parca kalıp kalmadığı kontrol edilir ve sorasında uyandırılır.

Hasta kürtaj işlemi bitiminde sonra 2-3 dakikada kendine gelip gözlerii açar. hasta uyandığında ağrısı heme heme hiç olmaz bazı hastalarda adet sancısı şeklinde ağrı olabilmektedir. Kısa sürede uyumuş olsa hasta kendini ileri derecede dinlenmiş hisseder.

Hastanın işlemi bitip gözlerini açtıktan sonra kanamasının takibi ve anestezi ilaçlarının etkisinin tamamen ortadan kalması için dinlenme odasına alınır 15-20 dakika kadar burada bekledikten sonra  hastaya meyve suyu ve gofret tarzıda bir şeyler verilir hasta tamamen kedini iyi hissettiğinde kliniğimizden ayrılabilir.

Kürtajların vakum yöntemi ile yapmamızın nedeni rahim iç zarına zarar vermemesi, tek kullanımlık olması böylece  enfeksiyon riskii çok düşük olması ve daha sonra gebe kalmak istendiğinde gebe sorun oluşturmamasıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Tedavi ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Tıkla Hemen Bizi Ara!